Commonwealth Games 2018: India At Gold Coast, Day 8

Updated: 12 April 2018 07:42 IST

Shreyasi Singh added a golden tinge to what was largely a moderate day for India on Day 7 of the Commonwealth Games 2018 at Gold Coast. However, they would be keen to make amends and add to their CWG Medals Tally as some of the top names in Indian sports reach the business end of their events on Day 8 and beyond.

Commonwealth Games 2018: India At Gold Coast, Day 8
India women's hockey team will take on Australia in the semi-final © Twitter

Following is the Indian participation on Day 8.

Athletics:

Purnima Hembram: Heptathlon (05.35 IST onwards);

A.V Rakesh Babu: Men's Triple Jump Qualifying Round Group A (06.00 IST);

Arpinder Singh: Men's Triple Jump Qualifying Round Group B (06.00 IST);

Nellickal V Neena, Nayana James: Women's Long Jump FINAL (15.25 IST);

Seema Punia, Navjeet Dhillon: Women's Discus Throw FINAL (16.10 IST)

Badminton:

India (Satwik Rankireddy, Ashwini Ponnappa) vs Canada: Mixed Doubles Round of 16 (06.31 IST);

Kidambi Srikanth vs Niluka Karunaratne (Sri Lanka): Men's Singles Round of 16;

PV Sindhu vs Hsuan-Yu Wendy Chen (Australia): Women's Singles Round of 16;

HS Prannoy vs Anthony Joe (Australia): Men's Singles Round of 16;

Ruthvika Gadde vs Jia Min Yeo (Singapore): Women's Singles Round of 16;

Saina Nehwal vs Jessica Li (Isle of Man): Women's Singles Round of 16;

India (Satwik Rankireddy, Chirag Chandrashekhar Reddy) vs Mauritius: Men's Doubles Round of 16;

India (N. Sikki Reddy, Ashwini Ponnappa) vs Singapore: Women's Doubles Round of 16

Hockey:

India vs Australia: Women's Semi-final (16.45 IST)

Lawn Bowls:

India (Dinesh Kumar, Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur) vs Norfolk: Men's Fours Section B - Round 5 (04.30 IST);

Quarter-finals (08.00 IST);

Semi-finals (13.00 IST)

India (Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey) vs Malaysia: Women's Pairs Quarter-finals (04.31 IST);

Semi-finals (08.00 IST);

Squash:

India (Vikram Malhotra, Romit Tandon) vs Sierra Leone: Men's Doubles Pool F (07.20 IST);

India (Dipika Pallikal, Saurav Ghosal) vs Malaysia: Mixed Doubles Round of 16 (08.00 IST);

India (Joshna Chinappa, Harinder Pal Sandhu) vs New Zealand: Mixed Doubles Round of 16 (08.00 IST);

Table Tennis:

India (Sutirtha Mukherjee, Pooja Sahasrabudhe) vs Wales: Women's Doubles Round of 16 (05.00 IST);

India (Manika Batra, Mouma Das) vs Sri Lanka: Women's Doubles Round of 16 (05.00 IST);

Maitreyee Sarkar vs Felicity Pickard (England): Women's TT6-10 Singles Group 1 (06.10 IST);

Vaishnavi Sutar vs Andrea McDonnell (Australia): Women's TT6-10 Singles Group 2 (06.10 IST);

India (Mouma Das, Achanta Sharath Kamal) vs England: Mixed Doubles Round of 16 (06.45 IST);

India (Manika Batra, Sathiyan Gnanasekaran) vs Canada: Mixed Doubles Round of 16 (07.20 IST);

India (Madhurika Patkar, Sanit Shankar Shetty) vs Mauritius: Mixed Doubles Round of 16 (07.20 IST);

Manika Batra vs Tracy Feng (Australia): Women's Singles Round of 16 (07.55 IST);

Madhurika Patkar vs Kelly Sibley: Women's Singles Round of 16 (07.55 IST)

Mouma Das vs Tin Ho (England): Women's Singles Round of 16 (08.40 IST);

Harmeet Desai vs Chee Feng Leong (Malaysia): Men's Singles Round of 16 (09.25 IST);

Achanta Sharath Kamal vs Heming Hu (Australia): Men's Singles Round of 16 (09.25 IST)

Sathiyan Gnanasekaran vs Segun Toriola (Nigeria): Men's Singles Round of 16 (12.00 IST);

India (Achanta Sharath Kamal, Sathiyan Gnanasekaran) vs Sri Lanka: Men's Doubles Round of 16 (13.25 IST);

India (Harmeet Desai, Sanil Shankar Shetty) vs Northern Ireland: Men's Doubles Round of 16 (14.05 IST)

Wrestling:

Babita Kumari vs Bose Samuel (Nigeria): Women's Freestyle 53kg Nordic;

Rahul Aware vs George Ramm (England): Men's Freestyle 58kg Quarter-finals;

Sushil Kumar vs Jevon Balfour (Canada): Men's Freestyle 78kg Quarter-final;

Babita Kumari vs Deepika Dilhani (Sri Lanka): Women's Freestyle 53kg Nordic;

Sushil Kumar vs Mohammad Asad Butt (Pakistan): Men's Freestyle 74kg Semi-final;

Rahul Aware vs Muhammad Bilal (Pakistan): Men's Freestyle 57kg Semi-final;

Babita Kumari vs Carissa Holland (Australia): Women's Freestyle 53kg Nordic;

Kiran vs Blessing Onyebuchi (Nigeria): Women's Freestyle 76kg Semi-final;

Sushil Kumar vs Connor Evans (Australia): Men's Freestyle 74kg Semi-final;

Babita Kumari vs Diana Weicker (Canada): Women's Freestyle 53kg Nordic FINAL;

Men's Freestyle 57kg Bronze;

Men's Freestyle 57kg FINAL;

Women's Freestyle 76kg Bronze;

Women's Freestyle 76kg FINAL;

Men's Freestyle 74kg Bronze;

Men's Freestyle 74kg FINAL

*Schedule and timings as per gc2018.com website

Comments
Topics : Other Sports CWG 2018 India
Highlights
  • Indian hockey team will take on Australia in the semi-final
  • Srikanth, Saina and Sindhu will be in action
  • Manika Batra, Sharath Kamal will compete in Round of 16
Related Articles
Magnus Cort Nielsen Wins 15th Stage, Geraint Thomas Still In Tour De France Yellow
Magnus Cort Nielsen Wins 15th Stage, Geraint Thomas Still In Tour De France Yellow
Tokyo Christens Futuristic 2020 Olympic Mascots
Tokyo Christens Futuristic 2020 Olympic Mascots
Omar Fraile Ends Belgian Hopes With Maiden Tour Win
Omar Fraile Ends Belgian Hopes With Maiden Tour Win
Peter Sagan Strikes Again As Geraint Thomas Keeps Yellow Jersey
Peter Sagan Strikes Again As Geraint Thomas Keeps Yellow Jersey
IOA Rejects Ministry
IOA Rejects Ministry's Latest Proposal On Asian Games Selection
Advertisement