Listen to the latest songs, only on JioSaavn.com
61Total
4
INDIA
  • 22 Gold
  • 16 Silver
  • 23 Bronze
  • Triathlon and Para Triathlon
    Sutton Park
    • Men's Individual (Sprint Distance), Final,
    Alex Yee 50:34
    England
    Hayden Wilde 50:47
    New Zealand
    Matthew Hauser 50:50
    Australia
    30
    Adarsh Muralidharan
    1:00:38
    India
    33
    Vishwanath Yadav
    1:02:52
    India
  • Triathlon and Para Triathlon
    Sutton Park
    • Women's Individual (Sprint Distance), Final,
    Flora Duffy 55:25
    Bermuda
    Georgia Taylor Brown 56:06
    England
    Beth Potter 56:46
    Scotland
    26
    Pragnya Mohan
    1:07:27
    India
    28
    Sanjana Joshi
    1:09:00
    India
  • Gymnastics - Artistic
    Arena Birmingham
    • Men's Team, Final & Individual Qualification, Subdivision 3
    England 254.550
    Canada 241.200
    Cyprus 239.650
    8
    India
    108.900
  • Aquatics - Swimming and Para Swimming
    Sandwell Aquatics Centre
    • Men's 100m Backstroke S9, Final,
    Timothy Hodge 1:01.88
    Australia
    Jesse Reynolds 1:03.65
    New Zealand
    Barry McClements 1:05.09
    Northern Ireland
    8
    Ashish Kumar
    1:18.21
    India
  • Athletics - Marathon
    Smithfield
    • Men's Marathon, Final,
    Victor Kiplangat 2:10:55
    Uganda
    Alphonce Simbu 2:12:29
    Tanzania
    Michael Mugo Githae 2:13:16
    Kenya
    12
    Nitendra Singh Rawat
    2:19:22
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 61kg, Final,
    Muhammad Aznil bin Bidin 285kg
    Malaysia
    Morea Baru 273kg
    Papua New Guinea
    Gururaja Poojary 269kg
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 55kg, Final,
    Mohamad Aniq bin Kasdan 249kg
    Malaysia
    Sanket Sargar 248kg
    India
    Dilanka Isuru Kumara 225kg
    Sri Lanka
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's 49kg, Final,
    Chanu Saikhom Mirabai 201kg
    India
    Roilya Ranaivosoa 172kg
    Mauritius
    Hannah Kaminski 171kg
    Canada
  • Gymnastics - Artistic
    Arena Birmingham
    • Women's Team, Final & Individual Qualification, Subdivision 4
    England 161.100
    Australia 158.000
    Canada 152.700
    9
    India
    102.650
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's 55kg, Final,
    Adijat Olarinoye 203kg
    Nigeria
    Bindyarani Devi 202kg
    India
    Fraer Morrow 198kg
    England
  • Aquatics - Swimming and Para Swimming
    Sandwell Aquatics Centre
    • Men's 100m Backstroke, Final,
    Pieter Coetze 53.78
    South Africa
    Brodie Williams 53.91
    England
    Bradley Woodward 54.06
    Australia
    7
    Srihari Nataraj
    54.31
    India
  • Gymnastics - Artistic
    Arena Birmingham
    • Men's Individual All-around, Final,
    Jake Jarman 83.450
    England
    James Hall 82.900
    England
    Marios Georgiou 81.750
    Cyprus
    15
    Yogeshwar Singh
    74.700
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 67kg, Final,
    Jeremy Lalrinnunga 300
    India
    Vaipava Ioane 293
    Samoa
    Edidiong Joseph Umoafia 290
    Nigeria
  • Triathlon and Para Triathlon
    Sutton Park
    • Mixed Relay Team, Final,
    England 1:16:40
    Wales 1:17:26
    Australia 1:17:29
    10
    India
    1:31:43
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's 59kg, Final,
    Rafiatu Folashade Lawal 206kg
    Nigeria
    Jess Gordon Brown 197kg
    England
    Tali Darsigny 196kg
    Canada
    7
    Popy Hazarika
    183kg
    India
  • Gymnastics - Artistic
    Arena Birmingham
    • Women's Individual All-around, Final,
    Georgia Godwin 53.550
    Australia
    Ondine Achampong 53.000
    England
    Emma Spence 52.350
    Canada
    17
    Ruthuja Nataraj
    43.000
    India
  • Cycling - Track and Para Track
    Lee Valley VeloPark
    • Men's 15km Scratch Race, Final,
    Corbin Strong
    New Zealand
    John Archibald
    Scotland
    William Roberts
    Wales
    13
    Vishavjeet Singh
    DNF
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 73kg, Final,
    Achinta Sheuli 313kg
    India
    Erry Hidayat Muhammad 303kg
    Malaysia
    Shad Darsigny 298kg
    Canada
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 81kg, Final,
    Chris Murray 325kg
    England
    Kyle Bruce 323kg
    Australia
    Nicolas Vachon 320kg
    Canada
    4
    Ajay Singh
    319kg
    India
  • Cycling - Track and Para Track
    Lee Valley VeloPark
    • Men's 40km Points Race, Final,
    Aaron Gate 45
    New Zealand
    Campbell Stewart 38
    New Zealand
    Oliver Wood 35
    England
    36
    Naman Kapil
    DNF
    India
    37
    Venkappa Kengalagutti
    DNF
    India
  • Cycling - Track and Para Track
    Lee Valley VeloPark
    • Women's 10km Scratch Race, Final,
    Laura Kenny
    England
    Michaela Drummond
    New Zealand
    Maggie Coles Lyster
    Canada
    19
    Meenakshi Meenakshi
    DNF
    India
  • Gymnastics - Artistic
    Arena Birmingham
    • Women's Vault, Final,
    Georgia Godwin 13.233
    Australia
    Laurie Denommee 13.233
    Canada
    Shannon Archer 13.083
    Scotland
    5
    Pranati Nayak
    12.699
    India
  • Judo
    Coventry Arena
    • Women's -48kg, Final
    Geronay Whitebooi 1s2
    South Africa
    Shushila Likmabam 0s2
    India
  • Judo
    Coventry Arena
    • Men's -66kg, Bronze medal, 1
    Nathan Katz 10s2
    Australia
    Jasleen Singh Saini 0
    India
  • Judo
    Coventry Arena
    • Women's -57kg, Bronze medal, 1
    Christianne Legentil 1s2
    Mauritius
    Suchika Tariyal 0s1
    India
  • Judo
    Coventry Arena
    • Men's -60kg, Bronze medal, 2
    Vijay Kumar Yadav 10
    India
    Petros Christodoulides 0
    Cyprus
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's 71kg, Final,
    Sarah Davies 229kg
    England
    Alexis Ashworth 214kg
    Canada
    Harjinder Kaur 212kg
    India
  • Aquatics - Swimming and Para Swimming
    Sandwell Aquatics Centre
    • Men's 50m Freestyle S7, Final,
    Matt Levy 28.95
    Australia
    Toh Wei Soong 29.10
    Singapore
    Christian Sadie 29.78
    South Africa
    5
    Suyash Narayan Jadhav
    31.30
    India
    7
    Niranjan Mukundan
    32.55
    India
  • Aquatics - Swimming and Para Swimming
    Sandwell Aquatics Centre
    • Men's 50m Backstroke, Final,
    Andrew Jeffcoat 24.65
    New Zealand
    Pieter Coetze 24.77
    South Africa
    Javier Acevedo 24.97
    Canada
    5
    Srihari Nataraj
    25.23
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's 76kg, Final,
    Maya Laylor 228kg
    Canada
    Taiwo Liadi 216kg
    Nigeria
    Maximina Uepa 215kg
    Nauru
    9
    Punam Yadav
    98kg
    India
  • Lawn Bowls and Para Lawn Bowls
    Victoria Park
    • Women's Fours, Gold Medal Match,
    India 17
    South Africa 10
  • Table Tennis and Para Table Tennis
    The NEC Hall 3
    • Men's Team Event, Gold Medal Match,
    India 3
    Singapore 1
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 96kg, Final,
    Don Opeloge 381kg
    Samoa
    Vikas Thakur 346kg
    India
    Taniela Tuisuva Rainibogi 343kg
    Fiji
  • Badminton
    The NEC Hall 5
    • Mixed Team Event, Gold Medal Match, India v Malaysia
    Malaysia 3
    India 1
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's 87kg, Final,
    Eileen Cikamatana 255kg
    Australia
    Kristel Ngarlem 236kg
    Canada
    Osijo Taiwo Mary 225kg
    Nigeria
    6
    Usha Bannur Natesh Kumar
    205kg
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Women's Discus Throw, Final,
    Chioma Onyekwere 61.70m
    Nigeria
    Jade Lally 58.42m
    England
    Obiageri Amaechi 56.99m
    Nigeria
    5
    Seema Punia
    55.92m
    India
    8
    Navjeet Dhillon
    53.51m
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 109kg, Final,
    Junior Periclex Ngadja Nyabeyeu 361kg
    Cameroon
    Jack Hitila Opeloge 358kg
    Samoa
    Lovepreet Singh 355kg
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's 87+kg, Final,
    Emily Campbell 286kg
    England
    Feagaiga Stowers 268kg
    Samoa
    Charisma Amoe Tarrant 239kg
    Australia
    6
    Purnima Pandey
    228kg
    India
  • Squash
    University of Birmingham Hockey and Squash Centre
    • Men's Singles, Bronze Medal Match,
    Saurav Ghosal 3
    India
    James Willstrop 0
    England
  • Judo
    Coventry Arena
    • Women's +78kg, Final
    Sarah Adlington 10
    Scotland
    Tulika Maan 1s2
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's Discus Throw F42-44/f61-64, Final,
    Aled Davies 51.39m
    Wales
    Palitha Halgahawela Gedara 44.20m
    Sri Lanka
    Harrison Walsh 54.76m
    Wales
    5
    Devendra Gahlot
    42.13m
    India
    7
    Devender Kumar
    46.28m
    India
    Aneesh Kumar Surendran Pillai
    DNS
    India
  • Weightlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's 109+kg, Final,
    Nooh Dastgir Butt 405kg
    Pakistan
    David Liti 394kg
    New Zealand
    Gurdeep Singh 390kg
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's High Jump, Final,
    Hamish Kerr 2.25m
    New Zealand
    Brandon Starc 2.25m
    Australia
    Tejaswin Shankar 2.22m
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Women's Shot Put, Final,
    Sarah Mitton 19.03m
    Canada
    Danniel Thomas Dodd 18.98m
    Jamaica
    Maddi Wesche 18.84m
    New Zealand
    12
    Manpreet Kaur
    15.59m
    India
  • Aquatics - Swimming and Para Swimming
    Sandwell Aquatics Centre
    • Men's 1500m Freestyle, Final,
    Sam Short 14:48.54
    Australia
    Daniel Wiffen 14:51.79
    Northern Ireland
    Luke Thomas Turley 15:12.78
    England
    7
    Advait Page
    15:32.26
    India
    8
    Kushagra Rawat
    15:42.67
    India
  • Para Powerlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's Lightweight (up To And Including 72kg), Final,
    Bonnie Bunyau Gustin 154.6kg
    Malaysia
    Mark Swan 145.5kg
    England
    Nnamdi Innocent 132.5kg
    Nigeria
    Parmjeet Kumar
    DNQ
    India
  • Para Powerlifting
    The NEC Hall 1
    • Women's Lightweight (up To And Including 61kg), Final,
    Zoe Newson 102.2kg
    England
    Olivia Broome 100.0kg
    England
    Hellen Wawira Kariuki 98.5kg
    Kenya
    4
    Manpreet Kaur
    89.6kg
    India
    5
    Sakina Khatun
    87.5kg
    India
  • Para Powerlifting
    The NEC Hall 1
    • Men's Heavyweight (over 72kg), Final,
    Sudhir 134.5kg
    India
    Ikechukwu Christian Obichukwu 133.6kg
    Nigeria
    Micky Yule 130.9kg
    Scotland
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's Long Jump, Final,
    LaQuan Nairn 8.08m
    Bahamas
    M. Sreeshankar 8.08m
    India
    Jovan Van Vuuren 8.06m
    South Africa
    5
    Muhammed Anees Yahiya
    7.97m
    India
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Men's Freestyle 86kg, Gold Medal Match,
    Deepak Punia 3
    India
    Muhammad Inam 0
    Pakistan
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Women's Freestyle 57kg, Gold Medal Match,
    Odunayo Adekuoroye 7
    Nigeria
    Anshu Malik 3
    India
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Women's Freestyle 62kg, Gold Medal Match,
    Sakshi Malik 5VFA
    India
    Ana Godinez-Gonzalez 0
    Canada
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Men's Freestyle 65kg, Gold Medal Match,
    Bajrang Punia 9
    India
    Lachlan McNeil 2
    Canada
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Women's Freestyle 68kg, Bronze Match, 1
    Divya Kakran 2
    India
    Tiger Lily Cocker Lemalie 0
    Tonga
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Men's Freestyle 125kg, Bronze Match, 2
    Mohit Grewal 6
    India
    Aaron Johnson 0
    Jamaica
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Women's 10km Race Walk, Final,
    Jemima Montag 42:34.30
    Australia
    Priyanka 43:38.83
    India
    Emily Wamusyi Ngii 43:50.86
    Kenya
    8
    Bhawna Jat
    47:14.13
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Women's Shot Put F55-57, Final,
    Eucharia Njideka Iyiazi 10.03m
    Nigeria
    Arlette Mawe Fokoa 9.38m
    Cameroon
    Ugochi Constance Alam 9.30m
    Nigeria
    4
    Sharmila
    8.43m
    India
    7
    Poonam Sharma
    7.07m
    India
    8
    Santosh
    6.53m
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's 3000m Steeplechase, Final,
    Abraham Kibiwot 8:11.15
    Kenya
    Avinash Mukund Sable 8:11.20
    India
    Amos Serem 8:16.83
    Kenya
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Women's Freestyle 53kg, Medal Table
    Vinesh Phogat 3wins
    India
    Samantha Stewart 2wins
    Canada
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Women's Over 45kg - 48kg (Minimum), Semi-finals, 1
    Dhillon Priyanka 0
    Canada
    Nitu Ganghas RSC
    India
    Lethabo Bokamoso Modukanele 0
    Botswana
    0
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Men's Over 48kg - 51kg (Fly), Semi-finals, 1
    Patrick Chinyemba 0
    Zambia
    Amit Panghal 5
    India
  • Lawn Bowls and Para Lawn Bowls
    Victoria Park
    • Men's Fours, Gold Medal Match,
    Northern Ireland 18
    India 5
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Women's Over 48kg - 50kg (Light Fly), Semi-finals, 2
    Savannah Alfia Stubley 0
    England
    Nikhat Zareen 5
    India
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Women's Over 57kg - 60kg (Light), Semi-finals, 1
    Jaismine Lamboria 2
    India
    Gemma Paige Richardson 3
    England
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Women's Freestyle 50kg, Bronze Match
    Pooja Gehlot 12
    India
    Christelle Lemofack Letchidjio 2
    Scotland
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Men's Freestyle 74kg, Gold Medal Match,
    Naveen NAVEEN 9
    India
    Muhammad Sharif Tahir 0
    Pakistan
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Men's Freestyle 57kg, Gold Medal Match,
    Ravi Kumar Dahiya 10
    India
    Ebikewenimo Welson 0
    Nigeria
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Men's Freestyle 97kg, Bronze Match, 1
    Deepak Nehra 10
    India
    Tayab Raza 2
    Pakistan
  • Wrestling
    Coventry Arena
    • Women's Freestyle 76kg, Bronze Match, 2
    Pooja Sihag 11
    India
    Naomi DE BRUINE 0
    Australia
  • Table Tennis and Para Table Tennis
    The NEC Hall 3
    • Men's Singles Classes 3-5, Bronze Medal Match,
    Isau Ogunkunle 3
    Nigeria
    Raj Aravindan Alagar 0
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's 5000m, Final,
    Jacob Kiplimo 13:08.08
    Uganda
    Nicholas Kipkorir Kimeli 13:08.19
    Kenya
    Jacob Krop 13:08.48
    Kenya
    Avinash Sable
    DNF
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Women's Hammer Throw, Final,
    Camryn Rogers 74.08
    Canada
    Julia Ratcliffe 69.63
    New Zealand
    Jillian Weir 67.35
    Canada
    12
    Manju Bala
    60.96
    India
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Men's Over 54kg - 57kg (Feather), Semi-finals, 1
    Mohammad Hussamuddin 1
    India
    Joseph Commey 4
    Ghana
    Keoma ali al ahmadieh WO
    Canada
    WO
  • Table Tennis and Para Table Tennis
    The NEC Hall 3
    • Women's Singles Classes 3-5, Bronze Medal Match,
    Sonalben Patel 3
    India
    Sue Bailey 0
    England
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Men's Over 63.5kg - 67kg (Welter), Semi-finals, 2
    Rohit Tokas 2
    India
    Stephen Zimba 3
    Zambia
  • Table Tennis and Para Table Tennis
    The NEC Hall 3
    • Women's Singles Classes 3-5, Gold Medal Match,
    Bhavina Patel 3
    India
    Ifechukwude Christiana Ikpeoyi 0
    Nigeria
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Men's Over 92kg (Super Heavy), Semi-finals, 1
    Ifeanyi Onyekwere 0
    Nigeria
    Sagar Ahlawat 5
    India
  • Hockey
    University of Birmingham Hockey and Squash Centre
    • Women's Hockey, Bronze Medal Match,
    India 1(2)
    New Zealand 1(1)
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's 10km Race Walk, Final,
    Evan Dunfee 38:36.37
    Canada
    Declan Tingay 38:42.33
    Australia
    Sandeep Kumar 38:49.21
    India
    9
    Amit Amit
    43:04.97
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Women's Javelin Throw, Final,
    Kelsey-Lee Barber 64.43
    Australia
    Mackenzie Little 64.27
    Australia
    Annu Rani 60.00
    India
    7
    Shilpa Rani
    54.62
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's Triple Jump, Final,
    Eldhose Paul 17.03
    India
    Abdulla Aboobacker Narangolintevid 17.02
    India
    Jah-Nhai Perinchief 16.92
    Bermuda
    4
    Praveen Chithravel
    16.89
    India
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Women's Over 45kg - 48kg (Minimum), Final Bout,
    Nitu Nitu 5
    India
    Demie-Jade Resztan 0
    England
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Men's Over 48kg - 51kg (Fly), Final Bout,
    Amit 5
    India
    Kiaran MacDonald 0
    England
  • Table Tennis and Para Table Tennis
    The NEC Hall 3
    • Women's Singles, Bronze Medal Match,
    Yangzi Liu 4
    Australia
    Sreeja Akula 3
    India
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Women's 4 X 100m Relay, Final,
    Nigeria 42.10
    England 42.41
    Jamaica 43.08
    5
    India
    43.81
  • Table Tennis and Para Table Tennis
    The NEC Hall 3
    • Men's Doubles, Gold Medal Match,
    Paul Drinkhall / Liam Pitchford 3
    England
    Sharath Kamal Achanta / Sathiyan Gnanasekaran 2
    India
  • Boxing
    The NEC Hall 4
    • Women's Over 48kg - 50kg (Light Fly), Final Bout,
    Nikhat Zareen 5
    India
    Carly McNaul 0
    Northern Ireland
  • Cricket T20
    Edgbaston Stadium
    • Women's Cricket T20, Gold Medal Match,
    Australia 161/8
    India 152/10
  • Badminton
    The NEC Hall 5
    • Men's singles, Bronze Medal Match,
    Srikanth Kidambi 2
    India
    Jason Teh 0
    Singapore
  • Badminton
    The NEC Hall 5
    • Women's doubles, Bronze Medal Match,
    Treesa Jolly / Gayatri Gopichand 2
    India
    Hsuan-Yu Wendy Chen / Gronya Somerville 0
    Australia
  • Squash
    University of Birmingham Hockey and Squash Centre
    • Mixed Doubles, Bronze Medal Match,
    Dipika Pallikal / Saurav Ghosal 2
    India
    Donna Lobban / PILLEY Cameron 0
    Australia
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's Javelin Throw, Final,
    Arshad Nadeem 90.18
    Pakistan
    Anderson Peters 88.64
    Grenada
    Julius Yego 85.70
    Kenya
    5
    DP Manu
    82.28
    India
    6
    Rohit Yadav
    82.22
    India
  • Table Tennis and Para Table Tennis
    The NEC Hall 3
    • Mixed Doubles, Gold Medal Match,
    Sreeja Akula / Sharath Kamal Achanta 3
    India
    Choong Javen / Karen Lyne 1
    Malaysia
  • Athletics and Para Athletics
    Alexander Stadium
    • Men's 4 X 400m Relay, Final,
    Trinidad and Tobago 3:01.29
    Botswana 3:01.85
    Kenya 3:02.41