• Shooting
    Fuyang Yinhu Sports Centre
    • 10m Air Rifle Team Women's, Final
    China 1896.6
    India 1886.0
    Mongolia 1880.0
  • Wushu
    Xiaoshan Guali Sports Centre Taolu
    • Men's Changquan, Final
    Peiyuan Sun 9.840
    China
    Edgar Marvelo 9.786
    Indonesia
    Kuan Song 9.760
    Macau
    5
    Suraj Singh Mayanglambam
    9.730
    India
    6
    Anjul Namdeo
    9.710
    India
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Men's Light-weight Double Sculls, Final A
    Fan Junjie / Sun Man 6:23.16
    China
    Lal Jat Arjun / Singh Arvind 6:28.18
    India
    Nurmatov Shakhzod / Safaroliyev Sobirjon 6:33.42
    Uzbekistan
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Men's Double sculls, Final A
    China 6:21.54
    Uzbekistan 6:26.25
    Indonesia 6:27.83
    6
    India
    6:40.90
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Women's Four, Final A
    China 6:42.03
    Japan 6:4704
    Vietnam 6:52.35
    5
    India
    7:12.40
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Men's Pair, Final A
    Hong Kong 6:44.20
    Uzbekistan 6:48.11
    India 6:50.41
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Men's Eight, Final A
    China 5:40.17
    India 5:43.01
    Indonesia 5:45.51
  • Shooting
    Fuyang Yinhu Sports Centre
    • 10m Air Rifle Women's , Final
    Yuting Huang 252.7
    China
    Jiayu Han 251.3
    China
    Ramita Jindal 230.1
    India
    4
    Mehuli Ghosh
    208.3
    India
  • Wushu
    Xiaoshan Guali Sports Centre Taolu
    • Women's Taijijian, Final
    Tong Xin 19.696
    China
    Basma Lachkar 19.502
    Brunei
    Suijin Chen 19.476
    Hong Kong
    15
    Mepung lamgu
    DNS
    India
  • Swimming
    Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena
    • Men's 100m Backstroke, Final
    Xu Jiayu 52.23
    China
    Irie Ryosuke 53.46
    Japan
    Lee Juho 53.54
    Republic of Korea
    6
    Nataraj Srihari
    54.48
    India
  • Swimming
    Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena
    • Women's 4 x 100m Freestyle Relay, Final
    China 3:33.96
    Japan 3:38.48
    Hong Kong 3:39.10
    7
    India
    3:54.66
  • Shooting
    Fuyang Yinhu Sports Centre
    • 25m Rapid Fire Pistol Team Men, Phase 2
    China 1765
    Republic of Korea 1734
    India 1718
  • Shooting
    Fuyang Yinhu Sports Centre
    • 10m Air Rifle Team Men, Final
    India 1893.7
    Republic of Korea 1890.1
    China 1888.2
  • Wushu
    Xiaoshan Guali Sports Centre Taolu
    • Women's Changquan, Final
    Li Yi 9.786
    Macau
    Liu Xuxu 9.756
    Hong Kong
    Ong Li Ling Kimberly 9.756
    Singapore
    11
    Wangsu Nyeman
    DNS
    India
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Men's Single sculls, Final A
    Zhang Liang 6:57.06
    China
    Arakawa Ryuta 6:59.79
    Japan
    Chiu Hin Chun 7:00.55
    Hong Kong
    4
    Panwar Balraj
    7:08.79
    India
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Men's Four, Final A
    Uzbekistan 6:04.96
    China 6:10.04
    India 6:10.81
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Men's Quadruple sculls, Final A
    China 6:02.65
    Uzbekistan 6:04.64
    India 6:08.61
  • Rowing
    Fuyang Water Sports Centre
    • Women's Eight, Final A
    China 6:33.61
    Japan 6:44.15
    Vietnam 6:48.21
    5
    India
    7:05.71
  • Shooting
    Fuyang Yinhu Sports Centre
    • 10m Air Rifle Men's, Final
    Sheng Lihao 253.3
    China
    Park Hajun 251.3
    Republic of Korea
    Tomar Aishwary Pratap Singh 228.8
    India
    4
    Patil Rudrankkash Balasaheb
    208.7
    India
  • Shooting
    Fuyang Yinhu Sports Centre
    • 25m Rapid Fire Pistol Men's, Final
    Li Yuehong 33
    China
    Liu Yangpan 31
    China
    Chiryukin Nikita 26
    Kazakhstan
    4
    Sidhu Vijayveer
    21
    India
  • Cricket
    Zhejiang University of Technology Pingfeng Cricket Field
    • Women's, Gold Medal Match, India vs Sri Lanka
    India 116/7
    Sri Lanka 97/8
  • Swimming
    Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena
    • Men's 50m Backstroke, Final
    Xu Jiayu 24.38
    China
    Wang Gukailai 24.88
    China
    Irie Ryosuke 25.15
    Japan
    6
    Nataraj Srihari
    25.39
    India
  • Swimming
    Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena
    • Men's 100m Breaststroke, Final
    Qin Haiyang 57.76
    China
    Yan Zibei 59.09
    China
    Choi Dongyeol 59.28
    Republic of Korea
    7
    Selvaraj Prema Likith
    1:01.62
    India
  • Swimming
    Hangzhou Olympic Sports Centre Aquatic Sports Arena
    • Men's 4 x 200m Freestyle Relay, Final
    Republic of Korea 7:01.73
    China 7:03.40
    Japan 7:06.29
    7
    India
    7:29.23
  • Equestrian
    Tonglu Equestrian Centre
    • Dressage Prix St-Georges Team and Individual, Final
    India 209.205
    China 204.882
    Hong Kong 204.852
  • Sailing
    NBX Sailing Centre Area C
    • Girl's Dinghy - ILCA4, Race 11
    Khunboonjan Noppassorn 20
    Thailand
    Thakur Neha 32
    India
    Seol Jaekyoung 33
    Singapore
  • Sailing
    NBX Sailing Centre Area B
    • Mixed Dinghy - 470, Race 12
    Okada Keiju / Yoshioka Miho 22
    Japan
    Dong Wenju / Wang Jingsa 25
    China
    Kim Jia / Cho Sungmin 47
    Republic of Korea
    6
    Kongara Preethi / Sudhanshu Shekhar
    57
    India
  • Sailing
    NBX Sailing Centre Area D
    • Mixed Multihull - Nacra 17, Race 14
    Zhao Huancheng / Wang Saibo 21
    China
    Xiaman Justin / Ke Xin Denise 32
    Singapore
    Iitsuka Shibuki / Nishida CAPIGLIA Oura 42
    Japan
    4
    Doiphode Siddeshwar Indar / Saravanan Ramya
    51
    India
  • Shooting
    Fuyang Yinhu Sports Centre
    • 10m Air Rifle Mixed Team, Bronze Medal Match2
    Park Hajun / Lee Eunseo 20
    Republic of Korea
    India 18
  • Sailing
    NBX Sailing Centre Area C
    • Boy's Dinghy - ILCA4, Race 11
    Bhanubandh Weka 19
    Thailand
    Isaac Goh 30
    Singapore
    Bin Adam Mai 51
    Malaysia
    8
    Menon Adhvait
    89
    India
  • Sailing
    NBX Sailing Centre Area B
    • Women's Single Dinghy - ILCA6, Race 11
    1
    Sophia Gail
    46:00
    Thailand
    2
    Norton Stephanie Louise
    46:02
    Hong Kong
    3
    Binti Latif Nur Shazrin